BAŞLICA DEMİR/ÇELİK

Çelik, demir elementinin belirli bir yüzdelik karbon miktarı ile birleşiminden meydana gelen bir alaşımdır. Bu birleşim yüzdesinin miktarı çeliğin sınıflandırılmasını sağlar.

NEDEN ÇELİK KULLANILMALI?

1- DAYANIKLILIK: Çeliğin mukavemet değeri diğer yapı elemanlarına göre ele alındığında çok yüksektir. Buda çeliğin güvenli bir yapı elemanı olduğunu gösterir.

2-TEMİZLİK: Çelik bakteri ve patojene karşı direnç göstererek büyümesini engeller. Buda yapı malzemesi olarak hijyenik bir malzeme olduğunu gösterir.

3- ESTETİK: Çelik şık görünüşü sayesinde kullanıldığı alanlarda estetik bir görünüm sağlar. Aynı zamanda çelik tasarımcıya mukavemetinden dolayı tasarım özgürlüğü tanımaktadır.

4- DOĞA DOSTU: Çelik geri dönüşüm malzemesi olduğundan dolayı tekrar tekrar yapı malzemesi olarak kullanılmaya devam edilebilir. Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan geri dönüşümün dostudur.

5- ÜRETİM KOLAYLIĞI: Çelik malzeme saha evresinden önce atölye kısmında üretilebildiğinden dolayı iş kolaylığı sağlamaktadır. Sahada sadece montaj için kısa bir süre çelik projenin uygulanmasına yeterli olacaktır. Buda hızlı ve kolay bir işçilik sağlamaktadır.

6- KOROZYON DİRENCİ: Korozyon direnci yüksek olan çelik yapı malzemesi iyi görünümünü uzun süreler boyunca korur.

KUTU PROFİLLER

Kutu profiller inşaat sektöründe yapı elemanı olarak yer almaktadırlar. Bunu dışında cephe tasarımı, inşaat iskelesi, korkuluk, mobilya sektörü, otomotiv sektörü, makine ve tarım aletleri, oyun parkı gibi hayatımızın bir çok alanında kullanılmaktadırlar.

NPI-NPU DEMİR PROFİLLER

NPI-NPU Demirler kutu profiller ile aynı yerlerde de kullanılabilmektedirler. Bu profillerin avantajları daha ağır işlerde de kullanılabilmeleridir. İş makinaları, gemi yapımı gibi büyük işlerde bu profiller yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

HEA-HEB ÇELİK PROFİLLER

HEA-HEB Çelik profiller yapılarda mukavemet sağlamak amacı ile kullanılırlar. Bu profil türü stadyum, alış veriş merkezi, prefabrik yapı, köprü gibi yüksek dayanım gerektiren işlerde kullanılır.

AHŞAP

Orman ürünleri olarak geçen yapı malzemesi olan ahşap hayatımızın çoğu bölümünde kullanılabilir bir malzemedir. Dış yaşam alanlarında kullanılan mobilyalarda ahşap yaygın bir kullanıma sahiptir. Kutu profil ve masif ahşap karışımı mobilyalar tasarım olarak şık kullanım ömrü olarak ise uzun ömürlü mobilya türleridir. Ahşap ve demirin geri dönüştürülebilir malzeme olması bu iki malzemenin uyumunu önemli ölçüde arttırmaktadır.

DİĞER DEMİR ÜRÜNLERİ

IPE PROFİLLER

KONSTRİK-SİYON VE SANAYİ BORUSU

SU-GAZ KAZAN BORUSU

KARE VE YUVARLAK DEMİRLER

T DEMİRLER